Det I skal huske er:

Fra foråret 2019 træder en ny ordning i kraft.
Fritvalgsmoddelen ophører! Fremover er der i Aabenraa Sogn konfirmation den første weekend i maj måned hvert år og man bliver konfirmeret klassevis. Man kan derfor regne sig frem til hvilken dag, de enkelte klasser skal konfirmeres.
Se nedenfor.

Konfirmander skal melde sig til konfirmationsforberedelse året før de skal konfirmeres. Undervisningen begynder i efteråret før de skal konfirmeres.

Kommende konfirmander afleverer deres dåbsattest til præsten, når de begynder med undervisningen. 

Eventuelle spørgsmål kan rettes til den enkelte præst eller til Fælleskontoret. 

Overblik over konfirmationer                 

2020                   

Høje Kolstrup Kirke
Lørdag den 2. maj:
Kl. 9.30 A-klassen - Tine Baarts Andsager
Kl. 11.15 B-klassen - Tine Baarts Andsager

St. Nicolai Kirke
Lørdag den 2. maj:
Kl. 9.30 A-klassen Kongehøjskolen - Jørgen Jørgensen
Kl. 11.30 B-klassen Kongehøjskolen -  Eva Wiwe Løbner

Søndag den 3. maj:
Kl. 9.30 C-klassen Kongehøjskolen - Eva Wiwe Løbner
Kl. 11.30 D-klassen Konghøjskolen - Jørgen Jørgensen

Fredag den 8. maj: kl. 11.00 F-klassen Kongehøjskolen - Eva Wiwe Løbner

Søndag den 10. maj: Kl. 10.00 Anke Krauskopf (tysk)

Sct. Jørgens Kirke
Lørdag den 2. maj: Kl. 11.00 Friskolen - Jens Kvist
Søndag den 3. maj: Kl. 10.00 konfirmander fra Høje Kolstrup skole - Tine Baarts Andsager
     

2021

Høje Kolstrup Kirke
Lørdag den 1. maj: Kl. 9.30 A-klassen
                             Kl. 11.15 B-klassen

St. Nicolai Kirke
Fredag den 30. april: kl. 11.00 F-klassen Kongehøjskolen

Lørdag den 1. maj: Kl. 9.30 A-klassen Kongehøjskolen
                             Kl. 11.30 B-klassen Kongehøjskolen

Søndag den 2. maj: Kl. 9.30 C-klassen Kongehøjskolen
                              Kl. 11.30 D-klassen Konghøjskolen 

Sct. Jørgens Kirke
Lørdag den 1. maj: Kl. 11.00 Friskolen
Søndag den 2. maj: Kl. 10.00 konfirmander fra Høje Kolstrup skole

2022

Høje Kolstrup Kirke
Lørdag den 7. maj: Kl. 9.30 A-klassen
                               Kl. 11.15 B-klassen

St. Nicolai Kirke
Lørdag den 7. maj: Kl. 9.30 A-klassen Kongehøjskolen
                               Kl. 11.30 B-klassen Kongehøjskolen

Søndag den 8. maj: Kl. 9.30 C-klassen Kongehøjskolen
                                Kl. 11.30 D-klassen Konghøjskolen

Fredag den 13. maj: kl. 11.00 F-klassen Kongehøjskolen 

Sct. Jørgens Kirke
Lørdag den 7. maj: Kl. 11.00 Friskolen
Søndag den 8. maj: Kl. 10.00 konfirmander fra Høje Kolstrup skole   

2023

Høje Kolstrup Kirke
Lørdag den 6. maj: Kl. 9.30 A-klassen
                               Kl. 11.15 B-klassen

St. Nicolai Kirke
Fredag den 5. maj: Kl. 11.00 F-klassen Kongehøjskolen

Lørdag den 6. maj: Kl. 9.30 A-klassen Kongehøjskolen
                               Kl. 11.30 B-klassen Kongehøjskolen

Søndag den 7. maj: Kl. 9.30 C-klassen Kongehøjskolen
                                Kl. 11.30 D-klassen Konghøjskolen

Sct. Jørgens Kirke
Lørdag den 6. maj: Kl. 11.00 Friskolen
Søndag den 7. maj: Kl. 10.00 konfirmander fra Høje Kolstrup skole